OPRO, zavod za aplikativne študije, od leta 2017 zastavlja nezastavljena vprašanja, ki nenaslovljena povzročajo in poglabljajo marginalizacijo družbenih skupin, ohranjajo stereotipne podobe odrinjenih, in spodbujajo rast razslojevanja družbe. Prvi korak v tej smeri so okrogle mize, s katerimi želimo identificirati in opozoriti na probleme, o katerih se v javnosti malo ali pa sploh ne govori, zato ker so to problemi marginaliziranih, spregledanih in za odločevalce nepomembnih ljudi. Z obravnavo izrinjenih skupin na dostojanstven in nepokroviteljski način, spreminjamo negativne podobe, ki služijo ekonomskemu razslojevanju in osebnostni degradaciji, odpravljamo vsiljeni generacijski konflikt in zmanjšujemo neenakosti v razmerju moči med velikimi lastniki kapitala in državo na eni in za zdaj molčečo deprivilegirano večino na drugi strani.
OPRO, zavod za aplikativne študije
Povšetova 62, 1000 Ljubljana
Matična številka: 7219555000
Davčna številka: 45694214
TRR: SI56 0201 0026 2193 294 (NLB d.d.)
Ustanovitelj: Dr. Otto Gerdina
Direktor: Dr. Otto Gerdina
STRATEGIJA
- Iskanje minimalnega družbenega konsenza med marginaliziranimi skupinami (stari, invalidi, migranti, brezposelni, prekarci, ljudje na meji revščine, diskriminirani po spolu, starosti, rasi, veri, kulturi, spolni usmeritvi).
- Enakopravna obravnava marginaliziranih družbenih skupin.
- Vzpodbujanje javnih debat in aktivizma, da bi omogočili marginalnim družbenim skupinam, da same identificirajo ključne probleme, s katerimi se soočajo, in sodelujejo pri nastanku strategij za odpravljanje teh problemov.
- Mednarodno in nacionalno povezovanje z institucijami in posamezniki s podobnimi usmeritvami.
ORODJA
- Okrogle mize in javne diskusije o makro in mikropredpostavkah obstoječih sistemskih rešitev.
- Publiciranje leposlovnih in znanstvenih del in njihova promocija.
- Oblikovanje kreativnih skupin za relevantna družbena vprašanja.
- Intenziviranje prisotnosti navedenih vsebin v klasičnih medijih in družbenih omrežjih.
- Ustvarjanje pobud za intenziviranje družbenega vključevanja marginaliziranih skupin v nadgrajevanje in spreminjanje delovanja družbenih podsistemov.
- Kreativne delavnice za vključevanje marginaliziranih skupin v podjetništvo, kulturno snovanje, rekreacijo, individualno opolnomočenje in s tem za odpornost na pritiske potrošniškega produktivizma.
CILJI
- Vzpostavitev enakopravne diskusije glede sistemskih podmen, ki povzročajo in poglabljajo marginalizacijo družbenih skupin, tako sistemskih, predvsem ekonomsko-socialnih, kot individualnih, ki so posledice sistemskih.
- Sprememba negativne podobe odrinjenih, ki je vzrok in orodje ekonomskega razslojevanja in osebnostne degradacije.
- Razmislek o ključnih etičnih vprašanjih, ki jih sproža informacijska tehnologija: predvsem glede glomaznih zbirk individualnih podatkov (big data) in nadzora nad njimi.
- Redistribucija bogastva.
- Odprava vsiljenega generacijskega konflikta ob rastoči razslojenosti družbe.
- Sprememba razmerja politične moči med velikimi lastniki kapitala in državo na eni in za zdaj molčečo deprivilegirano večino na drugi strani.