Preseganje omejitev: Znanstveni in subjektivni pogledi na dobro starost 


V nedeljo, 26. 5. je zavod OPRO v sodelovanju z Društvom za pomoč v tretjem življenjskem obdobju soorganiziral glasbeno pogovorni dogodek, kjer je sociolog dr. Otto Gerdina skozi analizo kratke zgodbe Bertolta Brechta Nespodobna stara gospa predstavil nekaj najpomembnejših socialno gerontoloških spoznanj in teorijo o gerotranscendenci. 

Zgodba opisuje izkušnjo marsikatere ženske, ki se je poročila sredi dvajsetega stoletja in večino življenja preživela v patriarhalnem okolju in ji je vdovstvo prineslo osvoboditev: po dolgih letih podrejanja svojih želja moževim, skrbi za dom in otroke, se posveti sebi in stvarem, ki jo veselijo. Simone de Beauvoir podobno piše o japonskih meščankah, ki so se morale vse življenje strogo pokoravati družbenim pravilom, nato pa so doživele živahno in relativno svobodno starost.

V predavanju je dr. Gerdina poudaril, kako lahko teorija o gerotranscendenci prinaša razumevanje odločitev starih ljudi za aktivno udeležbo, umik ali ponovno udeležbo v družbi in spoštuje potrebo po samoti, ponovnem premisleku o posameznikovi preteklosti in drugačno dojemanje sveta, ki se lahko razvije s starostjo.